Fitnes - navodila za uporabo

Fitnes je danes pogosto obiskana lokacija. Kot trener in nekdo, ki tudi sam redno trenira (a je to dvoje sploh deljivo?), sem v fitnesu relativno pogosto.

Poklicna deformacija mi onemogoča, da bi lahko spregledal vrsto napak, ki jih ljudje v fitnesu počnejo, in ta kratek prispevek namenjam ravno temu.

Katere so najpogostejše napake povprečnega uporabnika fitnesa in kako jih odpraviti?

Najprej nekaj besed za kontekst. Fitnes je kraj, kjer domujejo uteži in telovadne naprave. Osnovni namen njih uporabe je v izgradnji močnejših, gibljivejših, zmogljivejših in lepših teles.

Da bi lahko telo naredili močnejše/bolj gibljivo/vzdržljivo in lepše, moramo upoštevati določene principe, sicer izgubljamo čas.

Strukturiran program

Vsakdo, ki želi doseči zavidljiv rezultat v fitnesu, mora slediti programu treniranja, ki ima jasno zastavljene cilje. Cilji nato diktirajo izbiro metod treniranja in vadečemu omogočijo napredek.

Hoditi v fitnes in trenirati “po občutku”, ne prinaša rezultatov. Ostaja sicer pozitiven učinek “gibanja” na počutje, dolgoročnih sprememb na telesu pa najverjetneje ne bo.

Trening program vadečemu predstavlja zemljevid, ki ga vodi do želenih ciljev. Varno, metodično in postopno.

Nadzorovana izvedba

Ni vseeno, kako izvajamo vaje. Zelo pogosto videvam izvedbe, ki prej spominjajo na nenadzorovano tresenje opitega obiskovalca Exita, kot pa treniranje.

Nesmrtno pravilo - ekscentrični del giba (lažji del, najpogosteje “spust” naj traja 3 sekunde, koncentrični (težji del) pa dobro sekundo.

Primeren impulz

Obremenitve na treningu - bodisi uteži, bodisi intenzivnost kondicijskih vaj - morajo biti ravno pravšnje. Več ni vedno bolje. Spremljanje napredka kaže pravo pot. Tukaj ima zadnjo besedo trener, ki je odgovoren za umetnost doziranja stresa vadečemu.

Primerna izbira vaj

Če vidiš na anabolikih naduvanega “YT influenserja” delati XY vajo, še ne pomeni, da je ta vaja dobra. Kar se fitnesa tiče - dobra vaja je tista, ki ti dovoljuje nadzorovano in varno treniranje specifične telesne regije.

Fitnes ni cirkus.

Upoštevanje širše slike

Glavni smoter treniranja je optimizacija zdravja. Izboljšanje počutja, krepitev lokomotornega sistema in razvoj kardiovaskularnih sposobnosti. Vse metode in cilji morajo biti podrejeni temu cilju.

Nisi profesionalni športnik, zato ne podrejaj vsega treningu.

Ne pretiravaj

To velja še posebno za mlade moške, ki bi v dveh mesecih radi postali “Bog otac” telovadbe. Treniranje je tek na dolge proge, ne šprint.

Pred seboj imaš celo življenje, ne skrajšuj si roka trajanja s pretiravanjem.

Tako nekako, na hitro in čez palec. Dodatna vprašanja dobrodošla.

Hvala za branje.

Previous
Previous

Koliko “mišične mase”?

Next
Next

Kako se hraniti?